Przychylnym okiem: spojrzenie na TUSZ DO RZĘS

Jak pielęgnować skórę wokół oczu? Porady, kosmetyki, zabiegi

Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i nieustanie narażona na uszkodzenia i podrażnienia. Wymaga nieco innego pielęgnowania niż skóra twarzy czy ciała. Przekonaj się, w jaki sposób o nią zadbać, jakich kosmetyków używać i jakim zabiegom się poddać.

Zagrożenia dla skóry wokół oczu

Jest wiele czynników, które pogarszają kondycję skóry wokół oczu. Należą do nich między innymi:

  • ekspozycja na słońce – promienie UV podrażniają spojówkę, a promieniowanie podczerwone – powieki, słońce może ponadto wysuszać delikatną i cienką skórę okolic oczu;
  • spożywanie alkoholu – alkohol sprawia, że białka oczu stają się żółte z czerwonymi żyłkami, a powieki – spuchnięte;
  • dym papierosowy – podrażnia spojówki i przyczynia się do powstawania kurzych łapek; niekorzystnie wpływa też na skórę całego ciała;
  • inne czynniki – zanieczyszczenie powietrza, praca przy sztucznym oświetleniu i przed komputerem, zła dieta, brak odpowiedniej dawki snu, niezdrowy tryb życia, niekorzystne warunki środowiska zewnętrznego i wewnętrznego.

Jak starzeje się skóra wokół oczu

Zmarszczki wokół oczu potocznie nazywa się kurzymi łapkami, które zalicza się do zmarszczek mimicznych. Powstają na skutek ekspresyjnej mimiki. Ze starzeniem się okolic oczu ma również związek uwidocznienie się tkanki tłuszczowej górnych i dolnych powiek lub odkształcenie się brzegu powiek wraz z rzęsami.

Jak dbać o skórę wokół oczu?

Używanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry wokół oczu może opóźnić i złagodzić objawy starzenia się tej części twarzy. Produkty te powinny zawierać nawilżające, łagodzące i dotleniające składniki, czyli: witaminy A, E i F, prowitamina B5, filtry UVA i UVB, kiełki pszenicy, ekstrakty i ceramidy roślinne, kolagen, aloes, rumianek, kwas hialuronowy, oleje roślinne. Kosmetyki do pielęgnacji oczu powinny mieć lekką formułę, bez problemu się aplikować i szybko wchłaniać. Mogą mieć formę kremu, żelu, serum lub ampułki. Koniecznie muszą być przetestowane dermatologicznie i okulistycznie.

Zasady pielęgnacji skóry wokół oczu

  1. Delikatna aplikacja. Podczas aplikacji kosmetyków nie rozciągaj skóry wokół oczu, lecz delikatnie wklep produkt, zaczynając od kącika wewnętrznego, a kończąc na kąciku zewnętrznym powieki górnej; to samo powtórz na powiece dolnej.
  2. Uważaj na maski do twarzy. Nie bez znaczenia jest to, że producenci piszą o omijaniu okolic oczu podczas nakładania maski do twarzy. Ich działanie może być po prostu zbyt silne na delikatną skórę powiek.
  3. Demakijaż. Usuwanie tuszu do rzęs i cieni do powiek to bardzo ważna sprawa, jeśli chodzi o pielęgnację skóry wokół oczu. Pamiętaj o tym, żeby wybierać takie produkty do demakijażu, które nie podrażnią skóry powiek, lecz dodatkowo ją wypielęgnują.

Zabiegi kosmetyczne na skórę wokół oczu

W salonie kosmetycznym znajdziesz mnóstwo zabiegów, które wypielęgnują skórę wokół oczu. Do najpopularniejszych należą: medyczne peelingi chemiczne, mezoterapia igłowa, bezigłowa i mikroigłowa, fale radiowe, karboksyterapia, masaż kosmetyczny, ultradźwięki, mikrodermabrazja, maseczka algowa. Ich zadaniem jest nawilżenie, ujędrnienie i wygładzenie skóry wokół oczu oraz opóźnienie oznak starzenia się skóry.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *